Z Nigérie do Mali

/uploads/covery zajazdov/lubosfellner_togo_5-2_2.jpg
Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1238145
Cena od: 7 920 €
Príplatky od: 770 €
Poznávacie zájazdy
Exotika
Safari

Výber termínu

12.11.2023 21 dní First Minute 7 920 € +770 € odlet: Viedeň letecká
08.05.2024 21 dní First Minute 8 240 € +770 € odlet: Viedeň letecká
15.11.2024 21 dní First Minute 8 240 € +770 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Pre raných cestovateľov bolo toku rieky Niger snom za ktorý mnohí zaplatili životom. Legenda cestovateľov, Mungo Park, by o tom mohol rozprávať. Dnes sa to dá inak, hoci potrebujete overenú kanceláriu s výborným zázemím, ktorá vám umožní spoznať túto časť Afriky. Dogoni, voodoo, šamanizmus, safari a moderná Nigéria. Všetko v jednej ceste v doprovode sprievodcu. Opäť cesta, ktorá posúva hranice cestovania a zážitkov. Žiadne umelé zážitky a filtrované emócie. Na tejto ceste zažijete Afriku v celej kráse bez prikrášlenia. Aj toto je cesta vyžadujúca si osobný pohovor a skúsenosti z Afriky. Radi Vám poradíme s výberom Vašej vysnívanej africkej cesty. Máme prejdenú celú Afriku a tým sa nevie pochváliť nikto.

1. deň:
Odlet do Afriky

2. deň:
Začíname zhurta. Nigéria je divokým začiatkom tejto unikátnej cesty. Cesta do vnútrozemia - srdca kultúry Yoruba. IBADAN (8 miliónov obyvateľov) je druhým najväčším mestom krajiny a hlavným mestom kráľovstva Yoruba s afrobrazílskou architektúrou, známe univerzitami. Cesta ďalej až do OSOGBO (UNESCO) s animistickými kresťanskými katedrálami. Návrat k oceánu, oddych pred nastávajúcou poznávacou cestou.

3. deň:
LAGOS: najväčšie mesto Nigérie. Jedno z najdivokejších miest sveta, pulzujúce srdce Afriky najľudnatejšej krajiny kontinentu. Vo veľkom Lagose žije 30 miliónov obyvateľov a tvorí 80% príjmov celej krajiny. Prenikneme pod kožu tohto živelného mesta, najľudnatejšieho v Afrike. Mesto kontrastov, kde na jednej strane sú moderné budovy bohatých svetových spoločností a firiem a na druhej nekonečné slumy najchudobnejších obyvateľov. Ako na Vás zapôsobí?

4. deň:
Sme v Benine. Benzín. Na ropu bohatá Nigéria je hneď za rohom a pašovanie je tu národným športom. Cyklista ovešaný kanistrami s 250 litrami benzínu je tu bežnou normou a azda nikde to nevidno viac ako v okolí Benátok západnej Afriky - GANVIE. My sme však prišli práve kvôli tomuto unikátu. Mesto postavené na drevených koloch uprostred jazera Nokoué je najväčším plávajúcim mestom v Afrike s populáciou približne 20.000 ľudí. Jeho história sa začala niekedy v 16.-17. storočí. Cestou navštívime aj hlavné mesto krajiny PORTO NOVO. Už teraz viete, čo sa po celom Benine predáva vo fľaškách od coca-coly popri cestách a my sa s tým budeme neustále stretávať.

5. deň:
COTONOU: najväčšie mesto Beninu na brehu Guinejského zálivu, obrovská rozpálená metropola, ktorej trh Dantokpa patrí medzi najväčšie v Afrike. Kotol a srdce krajiny. OUIDAH: mesto na ceste otrokov, odkiaľ ich lode odvážali preč. Nie nadarmo sa tie posledné volajú Dvere, z ktorých niet návratu. Z voodoo nás tu čaká pre zmenu posvätný les s chrámom pytónov. 

6. deň:
GRAND POPO: prejdeme sa po pláži v príjemnom mestečku na brehu Guinejského zálivu, mimo ruchu veľkomesta. Prechod hranice do TOGO. Maličká africká krajina, rozlohou a počtom obyvateľstva podobná Slovensku. Cesta k jazeru Lac Togo, plavba pirogami, historicky dôležitá osada Togoville so stromami voodoo, katedrála, ktorú navštívil aj pápež. Slávny fetišistický trh BE. Hlavné mesto LOMÉ s katedrálou Notre Dame, námestím nezávislosti a Grand Marché... ozaj, poznáte Adebayora?

7. deň:
Opúšťame Togo a opäť vstupujeme do Beninu a smerujeme do mesta ABOMEY: súčasť svetového dedičstva UNESCO, hlavné mesto kráľovstva Dahomey, ktoré bolo najväčším na území Beninu, stáročia krutých vládcov, otrokárov ale aj umelcov a remeselníkov. Dnešné Abomey na dávnu históriu nenadväzuje, stále je však živou spomienkou na éru otrokárov.

8. deň:
Stále smerujeme na sever. DASSA ZOUMÉ patrí k najposvätnejším kresťanským miestam v Afrike. Miesto zjavenia Panny Márie a zároveň známe pútnické centrum. DJOUGOU: Jedno z najväčších miest na severe s dominantnou moslimskou populáciou. Tunajším kmeňom je animistický kmeň Taneka, ktorého kontakt s okolitým svetom je minimálny. História sa dochováva ústne a viera v duchov, predmety, fetiše t.j. voodoo je tu veľmi silná.

9. deň:
Kultúrne centrum západnej Afriky, rodisko voodoo a domov mnohých zaujímavých kmeňov. Ocitneme sa v pokojnom meste na severe krajiny NATTITINGOU s kmeňom Somba. Ich typickou črtou sú tradičné domčeky, ktoré sú však postavené v štýle hradu a pripomínajú pevnosti. Žijú na území Beninu, Toga a Burkina Faso. V susednom Togu je ich kultúrne a architektonické dedičstvo zapísané na zozname UNESCO.

10. deň:
Najbližšie dva dni nás čaká africká divočina a safari. Národné parky ARLI (Burkina Faso) a PENDJARI (Benin) patria medzi tie najlepšie v západnej Afrike a sú zároveň posledným miestom v regióne, kde skutočné safari môžete zažiť. Z tohoto dôvodu boli v roku 2017 zapísané na zoznam UNESCO. Slony, hrochy, levy, byvoly, antilopy, paviány... opäť iná Afrika. Benin máme v CK veľmi radi a aj tu sa chceme dozvedieť viac. Unikátny program v unikátnej krajine.

11. deň:
Druhý deň začíname v prírode na severe Beninu, odkiaľ prekročíme hranice do BURKINA FASO a pokračujeme v najlepšom safari v západnej Afrike. V oboch parkoch sa nachádzajú zaujímavé a v iných krajinách a parkoch ojedinelé zvieratá ako napríklad slon pralesný, antilopa konská alebo mačiak husársky. Krajina má rôzne tváre, od vápencových vrchov, cez savanu až po husté lesy rastúce popri riekach Arli a Penjari. Zažili ste safari v Keni, alebo JAR? Toto bude tak iné... Po, veríme že úspešnom, safari sa presunieme približne 130km do nášho hotelíka do mesta Fada Ngourma.

12. deň:
Opúšťame národý park Arli a smerujeme cez Sahel k hlavnému mestu. Takto začne naša púť touto zaujímavou krajinou. Cestou zájdeme do mesta FADA N´GOURMA, známeho výrobou prikrývok a medu. Pokiaľ prídeme do hlavného mesta, ktoré každý familárne volá Ouga, navštívime dedinku LAONGO, kde uvidíme ukážku moderného afrického sochárstva. V jej blízkosti totiž funguje nesmierne zaujímavý projekt s názvom OPERNDORF AFRIKA. Ako žijú umelci z celého sveta v Burkina Faso? Večerný príchod do OUAGADOUGOU. Sme v jednej z najchudobnejších krajín na svete. Nečakajte žiadnu hrôzu. Chudoba je skutočne relatívny pojem a my zažijeme usmiatych, milých ľudí, ktorí žijú tak ako ich dedo a pradedo a za chudobných sa rozhodne nepovažujú. Burkina Faso sa v marci 2013 dostala na 10. miesto najpriateľskejších krajín sveta a tým iba potvrdila náš názor. Ochutnáme. Vyskúšame a dáme vedieť, kde je pravda skrytá.

13. deň:
Krajina hrdých Burkinabé obývajúcich oblasť Sahelu. Obyvateľstvo je kultúrne veľmi blízke južnému Mali. Hlavné mesto krajiny OUAGADOUGOU, kde nás privíta Naba Koom s kalabašom na hlave a hrou na xylofón. Prehliadkou tohto na prvý pohľad málo zaujímavého mesta sa rozlúčime s touto krajinou, zajtra nás čaká presun do Mali.

14. deň:
Cesta na severozápad. Civilizácia sa razom skončí a vy sa neviete vynadívať. Exotika v každom pohľade, úžasné farby, úžasný pocit. Tisícky kráčajúcich hrdých ľudí, stále menej vody a viac baobabov. Slnko sa večer zmení na oranžovú guľu, akú ste v našich končinách nikdy nevideli. Odniekiaľ zrazu počuť bubnovanie… a smiech. Burkinu máme radi. Začíname rozmýšľať nad tým, čo je šťastie z pohľadu úradníkov, ktorí radia krajinu na spodok rebríčka, a z pohľadu smejúcich sa miestnych ľudí. Keď je prachu najviac, sme na hranici. Čisté béžové uniformy zmiznú a začína sa nárazníkové pásmo, kde by sme bez nášho vozidla neprešli. Sudy a medzi nimi kamene pospájané šnúrou. Vľavo hlinená búda. Nad tým zdrap látky, vyblednutá vlajka Mali. Iba sa tu nadýchnete a všetko je iné. Sme v časti známej najlepším mangom krajiny. Obrovské stromy poskytujú v tých celoročných horúčavách trochu tieňa a ak je sezóna, sladučké plody. Sme v krajine Dogonov v meste Bandiagara. (380km a príchod vo večerných hodinách)

15. deň:
Sme v krajine Dogonov a spoznávame miestne zvyky. Dogonská kultúra bola zapísaná ako kultúrne dedičstvo na zoznam UNESCO. Máme čas na trek (možnosť vybrať si podľa kondície) a spánok v dogonských dedinkách. Chceme autentický zážitok! Posvätné krokodíly? Animistická kultúra pretrvala stáročia. Fantastické dogonské mýty a legendy sa dozvieme od duchovných vodcov jednotlivých dedín. Medzi Dogonmi máme kamarátov. Garantujeme, že uvidíte a hlavne zažijete viac. Dnešná noc bude v jednoduchom kempe uprostred dogonskej krajiny. (50km)

16. deň:
Doobeda ešte strávime u Dogonov. Presunieme sa až k mestečku Songho, kde sú známe skalné maľby na mieste, kde sa odohrávajú obriezky. Presúvame sa do Mopti, jedného z najdôležitejších miest Mali. Leží na sútoku riek Niger a Bani. Život sa tu točí okolo vody a my si tento život pozrieme zblízka. (200km)

17. deň:
Opúšťame Mopti a vydávame sa na cestu na juh, do jedného z bývalých hlavných miest krajiny. Preplavíme sa cez rieku Bani spolu s miestnymi rybármi kmeňa Bozo. Budete sa cítiť ako v stredoveku a potom zrazu na ostrove nachádzajúcom sa vo vnútrozemskej delte rieky Niger, a ste ako v rozprávke Tisíc a jednej noci. Toto je naozajstný život. DJENNÉ (UNESCO) je svetovou raritou. Uzučké hlinené a kamenné uličky a v nich rušný život, ktorý sa na malý ostrov musí vtesnať. Mešita je najväčšia hlinená stavba sveta, impresívna ako palác Potala v Lhase. Okolo trhy, medresy, tradičné remeslá, zapadlé uličky. (145km)

18. deň:
Ranný presun do SEGOU: bývalá koloniálna metropola, francúzske budovy, náznak parkov, ešte stále nádherný Niger a vynikajúce jedlo. Po ceste sa zastavíme na zopár zaujímavých miestach, aby sme si viac priblížili tradičný život. Modernizácia sem samozrejme prichádza, ale iba v určitých aspektoch. Krajina si naďalej žije svoj život, ktorý je pre nás na pohľad tak atraktívny a nádherne farebný. Popoludní sa prejdeme mestom a navštíme tie najzaujímavejšie miesta a budeme si užívať pokojný západ slnka nad riekou Niger. Prevezieme sa po rieke tradičnou pirogou? Prenocujeme v Segou. (335km)

19. deň:
V rytmoch Ali Farka Touré opúšťame Segou a mierime do terajšieho hlavného mesta, kde nám začnú hrať Amadou and Mariam. Cestou sa zastavíme v Sekoro, kde navštívime mešitu a hrobku zakladateľa Bambarskej ríše, Biton Mammary Coulibaly-ho. BAMAKO: hlavné mesto pod pohorím Manging. Vyhliadka na mesto z G-bodu, centrum mesta a chaotická tržnica Grand Marché. Kúpite zhnitú opičiu hlavu či fetiše? Nočný život, bary, diskotéky. (240km)

20. deň:
Malý trek prírodou, ktorý zvládne každý a potom trmácanie sa miestnym autobusom cca 20km k malému vodopádu, kde budete zaručene jediní turisti (samozrejme za predpokladu, že vo vodopáde je voda- závisí od prírody). Príjemné osvieženie po toľkých prašných cestách expedície. Možnosť spoznať vidiek aj z inej strany a ochutnať tradičné jedlo s arašidovou omáčkou. Mali je známe aj svojou hudbou. V dedinke Sibi býva otvorená kultúrna asociácia, kam sa chodia učiť ľudia z celého sveta. Afrika je nevyspytateľná, ale ak tu niekto bude, určite nám zahrá. Večerný odlet domov. Máme za sebou neuveriteľnú cestu a dlho budem mať na č spomínať.

21. deň:
Koniec nášho dobrodružstva a prílet domov.

Krajiny

Zobraziť všetky »

 

„Cestovanie je jediná vec, ktorú si kúpiš a spraví ťa bohatším.“ ~ neznámy autor

Facebook Elegance Travel Instagram Elegance Travel

Zasielanie noviniek

Sme členom združenia

Partneri