Expedícia na najvýchodnejší bod Afriky
Výber termínu
27.09.2022
|
9 dní
|
First Minute
|
5 900 €
|
+0 €
|
odlet: Viedeň
|
|
Popis zájazdu
Hľadáte nekomerčné a netuctové destinácie? Máme pre vás top ponuku. Expedíciu na najkrajšie miesto čierneho kontinentu. Pozrite si na mape, kde sa nachádza Ras Hafun a viete, že sem chcete ísť. Táto expedícia láka na najunikátnejší prechod Somálska v histórii Slovenska. Ideme nádherným územím do absolútneho neznáma a všetko, čo zažívame, je čistý originál. Odlietame na medzinárodný deň turizmu.
1. deň:
Odlet do Puntlandu, najmenej navštevovanej časti Somálska. Dnes je medzinárodný deň turizmu, ešte nie je dažďová sezóna a naše džípy by teda nemali toľko zapadávať. Nekomerčná autentická destinácia, akú ste ešte nevideli. Adrenalín a reálna politika 21.storočia. Váš sprievodca realizuje maximálne tri expedície ročne a toto je jedna z nich. Po prvý raz bol v Somálsku už v roku 2012 a odvtedy sem CK organizuje cesty. 10 rokov máme toho istého partnera, spoločne sa posúvame ďalej a chceme stáť na unikátnych miestach ako prví Slováci.
Letenka nie je súčasťou ceny zájazdu, odporúčame ju kupovať priamo cez CK za zvýhodnenú cenu. Program začína ubytovaním v prvý deň v Bosaso.
2. deň:
BOSASO je najväčším mestom Puntlandu, čo je najmenej navštevovaná časť Somálska, štyrikrát väčšia než Slovensko. A my ju máme v pláne prejsť dôkladne. Sme jediní turisti na palube a už na letisku nás čaká naša ozbrojená hliadka, ktorá nás zoberie do hotela pri mori. Prístavné mesto je položené v Adenskom zálive oproti Jemenu. Čo má spoločné Bosaso s ománskym sultanátom? Prehliadka mesta. Sme atrakcia. Aktuálne najbezpečnejšie mesto krajiny. Naučíme sa základy somálčiny a už viete, že limonáda sa povie isbarmuunto. Prehliadka mesta, hlavná mešita, radnica, prístav a trh. Dnes ubytovanie v slušnom hoteli. Na našich expedíciach zabezpečujeme najlepší dostupný sevis. Na večeru výber medzi somálskou ťavou s ryžou alebo polievkou z fazuliek azuki. Nasleduje sladká basbusa.
3. deň:
Na naše 4x4 naložíme vodu a jedlo a vyrážame krížom cez Puntand, ktorého názov je odvodený od krajiny Punt spomínanej v staroegyptských prameňoch. Presná poloha legendárneho územia je stále záhadou, ale bude to zrejme niekde na miestach, kadiaľ prechádzame. Máme špeciálne džípy a ochranku v plnej zbroji. Puntland nie je extrémne nebezpečný, ale my nechceme podceniť nič. Cesty sa končia a naše džípy vyrážajú do absolútneho neznáma, kde ešte nestála noha žiadneho Slováka. Okolo iba nomádi a my prechádzame územím klanu Darúd. Spánok v guesthouse, ktorý máme vopred zajednaný. Ďalej sa už nedá isť ani na 4x4. V noci s čelovkami vyrážame na výstup na Point Guardafui.
4. deň:
Východ slnka na východe Afriky. POINT GUARDAFUI je posledný bod Afrického rohu (1,88 miliónov km2) a je jeho najkrajším stelesnením. Ohromné skaliská a my z vrchu vychutnávame stretávanie sa Červeného mora a Indického oceánu. Sme na východe a užívame si východ horúceho afrického slnka. Bude toto najkrajší východ slnka v našom živote? Sokotra je kúsok, ale tá je príliš turistická. V okolí je veľa vrakov stroskotaných lodí. Nájdete energiu na návštevu jedného z najunikátnejších majákov sveta, maják Francesca Crispi? Raňajky, kúpanie, oddych. Následne opäť dáme šatku na hlavu a okuliare proti prachu a vyrážame ďalej.
5. deň:
Keď sme doteraz vedeli, kam ideme, teraz ideme do úplného neznáma. Prechod územím nikoho, naša ochranka ide stále s nami. Neznáme rybárske dedinky, ozajstný život na úplnom konci najmenej rozvinutého kontinentu. Je Indický oceán teplejší než Adenský záliv? Vstupujeme do regiónu Bari a prichádzame k Ras Hafun. Z mestečka FOAR ideme 20 kilometrov piesočným neuveriteľným násypom stále ďalej. Zapadávame, tlačíme auto a postupne napredujeme, máme veľké zásoby vody. Predpokladá sa, že polostrov, na ktorý sme vošli, je miestom starého obchodného sídla OPONE. Ten sa spomína v prvom storočí nášho letopočtu. Opone je v ňom opísané ako rušné prístavné mesto, strategicky umiestnené na obchodnej ceste, ktorá sa tiahne pozdĺž okraja Indického oceánu. Cez osadu prechádzali obchodníci až z Indonézie a Malajzie. Už v roku 50 nášho letopočtu bola táto oblasť známa ako centrum obchodu so škoricou, spolu s výmenným obchodom s klinčekmi a iným korením, slonovinou, kožou levov a leopardov a kadidlom, ktoré malo cenu zlata. Množstvo pamiatok bez vstupného. Nájdete v piesku vázu zo starovekého Ríma? Večera, spánok.
6. deň:
Nájdeme Nájdeme archeologické vykopávky v západnej lokalite HAFUN kde archeológovia vykopali keramiku zo starovekých kráľovstiev v údolí Nílu, z Perzie a Mezopotámie. Medzi tovarom bol fragment lampy z Ptolemaiského obdobia, partské glazované črepy a helenistický lagynos. Našli sa tu črepiny z 5. storočia p.n.l. Hafun je tiež domovom starovekej nekropoly. My dnes nachádzame bývalých pirátov a skvelých rybárov. Pokračujeme územím, kde ešte vládol sufí Sayid Mohamed Abdullahi Hassan, a mierime späť do somálskej civilizácie. Prechod krížom cez púšť - ďalšia expedičná časť cesty, kde nikto dlho dlho pred nami nebol. Ani dnes nejdeme somálsku klasiku. Keď všetko dobre pôjde, mali by sme večer doraziť do hotela Embeeye v QUARDHO.
7. deň:
Napojíme sa na klasickú cestu a prejdeme do GAROWE, hlavného mesta Puntlandu, čo je z pohľadu našej cesty dostupná klasika. Konečne civilizácia, hotel Sky 2.
8. deň:
Skorý ranný odlet z Garowe do hlavného mesta MOGADIŠO a veľká prehliadka mesta. Čierny jastrab zostrelený. Už budeme zohraná partia a uvidíme všetko, čo sa aktuálne bude dať. Mogadišo je civilizácia a náš partner tu robí prehliadky bežne.
9. deň:
Doprava na letisko a odlet domov. Nechajte si ďalší voľný deň pre prípadné meškanie letu. Alebo predĺženie o 3 dni - 2x prelet KISMAYO. Ubytovanie v hoteli Mecca, súostrovie Bajuni a ešte raz Mogadišo.
Mogadišo (Mogadishu)