Bhután, Sikkim, Dardželing, Nepál

Pamätná stúpa alebo čorten v Thimphu.
foto: Robert TARABA – BUBO /uploads/galleries/4914/dreamstime_xl_25483038.jpg Čajové plantáže, Darjeeling, India.
foto: archív BUBO Zbieranie najlepšieho čaju, ktorý ochutnáme.
foto: Robert TARABA – BUBO Himaláje - to je sen, ktorý sa práve stáva skutočnosťou.
foto: Samuel KĹČ – BUBO Navštívime ZOO s Červenou pandou, snežnými tigrami a leopardmi.
foto: archív BUBO Mahajánsky budhizmus.
foto: archív BUBO Vitajte v Bhutáne.
foto: Veronika BEDNÁROVÁ – BUBO Kvalitné ubytovanie v celom Bhutáne.
foto: archív BUBO Podobných symbolov si človek v Bhutáne všimne viacero. Prečo?
foto: archív BUBO Le Meridien Paro Bhutánska príroda je nádherná.
foto: Samuel KĹČ – BUBO Bhutánska príroda je nádherná.
foto: Robert TARABA – BUBO Príchod do THIMPU, ktoré je jediným hlavným mestom na svete bez svetelnej signalizácie.
foto: Tomáš Chilli v Bhutáne jedia všetci.
foto: Samuel KĹČ – BUBO Bhutánska kuchyňa. Kewa datse sú zemiaky s roztaveným jačím syrom, phak ša laphu zasa bravčové s obr Centrum mesta Thimphu s hodinovou vežou.
foto: Robert TARABA – BUBO Tradičný bhutánsky obchodík.
foto: archív BUBO Detaily pri stúpe.
foto: Tomáš KUBUŠ – BUBO Mladí bhutánski mnísi.
foto: Robert TARABA – BUBO Zlatá socha Budhu patrí k najväčším na svete.
foto: Tomáš KUBUŠ – BUBO Stúpame po serpentínach do mesta Paro.
foto: Samuel KĹČ – BUBO Všadeprítomná spiritualita.
foto: Robert TARABA – BUBO Atmosférické kláštory.
foto: archív BUBO Vyskúšate si s nami tradičné bhutánske oblečenie?
foto: Robert TARABA – BUBO A čo falusové masky?
foto: Robert TARABA – BUBO Vyskúšate tradičnú lukostreľbu?
foto: Samuel KĹČ – BUBO Bavíme sa aj s miestnymi.
foto: Pavel FELLNER – BUBO Najkrajšie miesto (nielen) Bhutánu, Tigrie hniezdo.
foto: archív BUBO Zaslúžená pohoda s božským výhľadom na Tigrie hniezdo.
FOTO: Robert TARABA – BUBO Kto nemá symbol na dome, točí modlitebnými mlynčekmi.
foto: archív BUBO Menšími aj väčšími.
foto: Samuel KĹČ – BUBO Stretnutia s domácimi.
foto: Robert TARABA – BUBO Čo je to zač? Takin (Burdorcastaxicolor) - smiešne národné zviera Bhutánu. http://bit.ly/BUBOtakin
f Doprajte si luxusné hotely z nášho balíku doplnkových služieb. Bhután je odrazu ešte raz tak čarovný Priestory luxusného hotela Como v Bhutáne. Upgradnite svoje cestovanie o úroveň vyššie. foto: COMO P Priestranné štýlové izby v Bhutáne sú prekvapením. Objednajte si luxusné hotely. Vrelo odporúčame. f V prekrásnom Bhutáne v špičkových hoteloch. Nadčasový dizajn, dokonalá obsluha luxusných hotelov. fo Vitajte v Nepále.
foto: Robert TARABA – BUBO Budhistický Bodnath so vše vidiacimi Budhovými očami.
foto: Samuel KĹČ – BUBO Káthmandu má zvláštnu atmosféru, ktorú musíte zažiť.
foto: Samuel KĹČ – BUBO So svätými mužmi.
foto: Martin ŠIMKO – BUBO Rituály, z ktorých naskakujú zimomriavky.
foto: Samuel KĹČ – BUBO
Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1333970
Cena od: 7 195 €
Príplatky od: 1 212 €
Poznávacie zájazdy
Exotika

Výber termínu

25.10.2024 17 dní First Minute 7 195 € +1 212 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

30 rokov hľadáme v Ázii Šangri-La a opäť vám ponúkame najširší a najkomfortnejší program na Slovensku aj v Čechách. Izolované kráľovstvá v Himalájach a svet, ktorého inde už niet. Hrubý domáci produkt kontra hrubé domáce šťastie.

1. deň:
Odlet z Viedne.

2. deň:
Let do východnej Indie, tak rozdielnej od turistami navštevovaných oblastí. Bezprostredne po pristátí začíname stúpať do himalájskych kopcov. Až v roku 1841 tu začali Briti pestovať čaj, dnes sa čaj Dardželingu radí medzi najvyhľadávanejšie druhy na svete. Okolo nás čajové plantáže a fantastické prírodné scenérie. Nečudo, že DARDŽELING už v 19. storočí slúžil ako sanatórium bielych dobyvateľov Indie. Okolo najvyššej železničnej stanice Indie (podarí sa nám aj tento rok získať lístky na slávnu Himalájsku železnicu (UNESCO)?) vchádzame do mesta vysoko v horách. Ubytovanie. Večera v kvalitnej reštaurácii, akú by ste tu nečakali. Vychutnávanie večerného mesta, ktoré má podobné fluidum ako Káthmandu.

3. deň:
Prvý z veľkých vrcholov našej cesty. Ešte za tmy stúpame na prenajatých džípoch na Tigrí vrch. Ak nám bude Budha naklonený, zažijeme tu čosi, čo nám ostane v pamäti na celý život. Je toto najkrajší východ slnka, aký sa dá na našej planéte zažiť? Štyri z piatich najvyšších vrchov našej planéty ako na dlani vrátane tibetsko-nepálskeho Mt. Everestu a sikkimskej Kančenčongy. Späť do DARDŽELINGU: čajové plantáže, ochutnávka čaju a nákupy toho najlepšieho, čo sa urodilo. Organický, ortodoxný čaj, prvý jarný zber a rozdiel medzi jednotlivými záhradami. V Himalájskom inštitúte si porozprávame o Himalájach od Kašmíru až po Arunačal Pradéš a Barmu a navštívime ZOO s Červenou pandou, snežnými tigrami a leopardmi.

4. deň:
Cez rieku Teesta sa prehupneme na ďalší hrebeň, kde nás už čaká GANGTOK, hlavné mesto Sikkimu, štátu, ktorý bol ešte v roku 1975 nezávislým kráľovstvom. Ešte aj dnes sem cudzinci potrebujú špeciálne povolenie. Kláštor Enchey rádu Nyingma je jedným z najdôležitejších v celom Sikkime. Sediaci Budha, Bódhisatvovia a sochy učencov okolo. Večné koleso bytia, dordže – symbol moci, svastiky a ďalšie náboženské výjavy a nástroje nás fascinujú na každom kroku. Večer sa prejdeme po pešej zóne Ghandi marg, tak netypickej pre Indiu. Pohľady na Kančenčongu z východnej strany.

5. deň:
Kláštor RUMTEK je snom cestovateľov. Patrí budhistickému rádu Kagyupa. Keď Číňania okupovali Tibet, jeho svätosť Gyalwa Karmapa, 16. reinkarnácia Karmapu (obdoba Dalajlamu z rádu Gelukpa) utiekol práve sem. Rozdiely v jednotlivých rádoch. Komu patria kláštorné milióny? Akú úlohu hrá Šarmapa? Lanovkou späť do mesta. Ďalšie prekvapenie. Pre záujemcov návšteva poriadneho bollywoodskeho trháku.

6. deň:
Schádzame z hôr popri posvätnej rieke Sikkimu Teesta, na ktorej si môžete zaraftovať (cca. 70 USD). Na tejto rieke raftoval aj Richard Gere, ľavý breh patrí Západnému Bengálsku, pravý južnému Sikkimu, garantujeme veľké zážitky. Dotknite sa himalájskej prírody z inej perspektívy. Prichádzame do mesta KALIMPONG. Predtým patrilo Bhutánu, neskôr maharadžom z Cooch Beharu, potom bohatým Britom a teraz Západnému Bengálsku. Nepálski bojovní Gurkovia by ho však radi videli vo svojich rukách. Miestny trh, Krišnov chrám a nezvyčajný kresťanský kostol s podobizňami Ježiška v žltej čiapke Dalajlámu.

7. deň:
Máte pocit, že ste už videli dosť? Omyl! Začína sa druhá kapitola našej cesty. Prekračujeme hranicu a všetko okolo nás sa mení. Sme v horskom kráľovstve, v Ríši draka s vysokým analfabetizmom, nedávno zrušeným otroctvom a s prastarou kultúrou s množstvom rituálov, ktorými je poprepletaný každodenný život. Transfer prenajatým minibusom do tradičného first class hotela. Pohostenie: kewa datse sú zemiaky s roztaveným jačím syrom, phak ša laphu zasa bravčové s obrovskými reďkovkami, kvalitný čaj a silné pivo Druk. Každé jedlo počas celého pobytu v Bhutáne sa pri tomto zájazde bude podávať formou švédskych stolov a vždy sa bude klásť veľký dôraz na Vašu absolútnu spokojnosť. Sme v opatere samotného kráľa. Ako funguje demokracia, ktorú tu implementovali len pred pár rokmi?

8. deň:
O Bhutáne sa hovorí, že sa končí tam, kam sa dokotúľa kameň z Himalájí. Prečo? Vysvetlíme si. Opúšťame indickú platňu a pokračujeme do bhutánskych hôr cez prekrásne údolia. Okolo vodných elektrární, ktoré Bhutánu stavajú Indovia (aj o tom si povieme viac) stúpame do hlavného mesta Bhutánu. Príchod do THIMPU, ktoré jediným hlavným mestom na svete bez svetelnej signalizácie.

9. deň:
Čorten venovaný tretiemu kráľovi Bhutánu. Jeho excelencia Jigme Dordži Wangčuk a zástupy ľudí, ktorí okolo neho krúžia v modlitbách. Takin, ktorého chcel kráľ pustiť na slobodu, no vždy sa mu vrátil. Navštívime školu 13 tradičných remesiel a pozrieme sa na najväčšiu knihu na svete, ktorá je ukrytá v národnej knižnici. Práve tu si môžete nechať zhotoviť bhutánsku poštovú známku s vašou fotkou.  Poobede voľný program a priestor na nákupy, na vzhliadnutie bhutánskeho národného športu – streľby z luku či na návštevu tradičnej nemocnice, kde sa môžete nechať zadarmo vyšetriť a dostanete lieky z horských bylín, ktorými je Bhután tak povestný.

10. deň:
Krátka cesta na sever k hraniciam s Tibetom a zrúcanina DRUGYEL DZONG, miesto, kde Bhutánčania niekoľkokrát porazili dobyvačnú armádu z Tibetu. Uvidíme DŽOMOLHARI (7 329m), posvätnú bielu horu, ktorá sa hanbí a často je v oblakoch? Cesta do sedla DOČU LA, kde si pri dobrej káve vychutnáme výhľady na východné Himaláje a prehupneme sa do úrodného údolia k pôvodnému hlavnému mestu. Návšteva kláštora Božského blázna, ktorý sa v 15. storočí snažil priblížiť budhizmus ľudu cez alkohol a sex a doteraz je jedným z najpopulárnejších svätcov. Požehná nám mních veľkým penisom zo slonovinovej kosti? Ďalšie mystické miesto na našej ceste. PUNAKHA. Jej starý dzong je doteraz zimným sídlom Ďže Khenpa. Zjednotiteľ Bhutánu je pochovaný práve tu. Veľkolepá stavba, nádherne zrekonštruovaná, strmé schody do Utse, impresívne maľby, všadeprítomní mnísi, obrovská socha Budhu Šakjamúniho.

11. deň:
Cesta späť okolo sedla DOČU LA a naša druhá šanca. Uvidíme najvyšší nepokorený končiar na svete?  Čaká nás PARO s prastarým dreveným mostom a prvým dzongom - pevnosťou. Predtým navštívime národné múzeum, ktoré v sebe skrýva pôsobivú zbierku tradičných bhutánskych masiek. Doplníme si dôležité informácie z histórie a zodpovieme nezodpovedané otázky.  Poobede náš čaká návšteva tradičnej farmy. Muži si oblečú Gho, dámy tradičný odev Kira, v ktorých si zasúťažíme v lukostreľbe a v tradičných bhutánskych šípkach.

12. deň:
Ďalší vrchol našej cesty. Treking (polovica cesty sa dá prejsť na malom koníku) k rozprávkovému TIGRIEMU HNIEZDU, budhistickému chrámu nalepenému vysoko na skale, kde meditoval samotný Padmasambava = Guru Rinpoče. Voľno v meste, kde stačí len vnímať. Výnimočný zážitok.

13. deň:
Prelet do nepálskeho Káthmandu. Ak nám počasie bude priať, uvidíme v tesnej blízkosti 8 osemtisícoviek. Durbar Square s typickou drevenou architektúrou a palácom živej bohyne.

14. deň:
Celodenná prehliadka káthmanduského údolia. Budhistický Bodnath so vševidiacimi Budhovými očami. Hinduistický Pašupatinath so svätými mužmi, ktorí predvedú neuveriteľné jogínske kúsky. Budhu vystrieda Šiva a hinduistické spaľovanie mŕtvych.

15. deň:
Čas na posledné suveníry, rozlúčku s partiou a s neuveriteľnou cestou. Káthmandu je na to ideálne miesto.

16. deň:
Spoznali sme celú tajuplnú oblasť východnej Indie, Bhutánu a historickej časti Nepálu a plní zážitkov odchádzame na letisko, odlet domov.

17. deň:
Prílet do Európy.

Krajiny

Zobraziť všetky »

 

„Cestovanie je jediná vec, ktorú si kúpiš a spraví ťa bohatším.“ ~ neznámy autor

Facebook Elegance Travel Instagram Elegance Travel

Zasielanie noviniek

Adresa el. pošty::

Informačná povinnosť prevádzkovateľa pri spracúvaní osobných údajov.

Sme členom združenia

Partneri